Dobrodošli na stranice Društva psihologa Istre!

Društvo psihologa Istre (DPI) je osnovano 1999. godine s ciljem skrbi o profesionalnim interesima i profesionalnim zadaćama psihologa, razvoja i popularizacije svih grana teorijske i primijenjene psihologije te skrbi o društvenom položaju i promidžbi psihologije kao struke.

 

Tko može biti član/ica?

Društvo psihologa Istre okuplja više od 120 psihologa/inja s područja Istarske županije, zaposlenih u odgoju i obrazovanju, znanosti, socijalnoj skrbi, zdravstvu, ljudskim potencijalima, zatvorskom sustavu, gospodarstvu i privatnim praksama.

Redoviti članovi Društva psihologa Istre mogu biti diplomirani psiholozi, odnosno profesori psihologije.

Želite li postati naš/a član/ica, ispunite pristupnicu

nOVOSTI

Brošura za odgajatelje: “Dijete s teškoćama u razvoju u mojoj vrtićkoj skupini”

Brošura za odgajatelje: “Dijete s teškoćama u razvoju u mojoj vrtićkoj skupini”

Na završnoj konferenciji projekta "Rana podrška i rehabilitacija djeci s razvojnim rizicima i teškoćama u razvoju – Zajedno rastimo sigurnije" u Puli, predstavljena je brošura "Dijete s teškoćama u razvoju u mojoj vrtićkoj skupini", autorica naših članica, Valentine Butković i Ive Gortan. Brošura je namijenjena odgajateljima u redovnim vrtićima koji u skupini imaju dijete s teškoćama u razvoju.

Jesmo li spremni potražiti pomoć psihologa?

Jesmo li spremni potražiti pomoć psihologa?

Svatko od nas je barem jednom u životu pomislio kako bi mu dobro došla pomoć psihologa. Iskustvo stalnog stresa zbog posla, bolesti, želje za savršenstvom… dovodi do toga da sve više ljudi pati od sumnje u sebe, preopterećenosti i emocionalnih problema. Najčešći razlozi ne traženja pomoći su strah od stigme, nepovjerenje, nedostatak znanja o dostupnim uslugama i troškovima, vjerovanje da možemo samostalno rješavati probleme ili da će oni sami od sebe nestati.

U Pazinu osnovan Centar za mentalno zdravlje Vijal

U Pazinu osnovan Centar za mentalno zdravlje Vijal

U srijedu, 18. listopada, grad Pazin postao je bogatiji za još jednu udrugu. Centar za mentalno zdravlje Vijal svojevrsni je nastavak rada i djelatnosti Savjetovališta za brak i obitelj Pazin. Osnivačice Centra za mentalno zdravlje Vijal pazinske su pedagoginje, psihologinje i psihoterapeutkinje pod supervizijom – Barbara Močibob Šperanda, Iva Luk, Neva Ljuština Zgrablić, Valentina Rabar Matković i Tina Gregorović Hlušička.

Zašto kada govorimo o granicama, svi misle na djecu?

Zašto kada govorimo o granicama, svi misle na djecu?

Kada govorimo o granicama, svi pomislimo na djecu. Djeca su nepredvidljiva, ne shvaćaju opasnost, nemaju pojam vremena, ne mogu odgoditi svoje želje, nemirna su. Sad zamislite odraslu osobu i vidjet ćete da se na neke od njih odnosi sve ovo što smo za djecu naveli. Kako to? Zato što i nama odraslima trebaju granice. Zato da bismo se više cijenili, a posljedično će nas i drugi više cijeniti i poštovati.

Biti autentičan je bivanje u skladu sa životnim vrijednostima i idejama

Biti autentičan je bivanje u skladu sa životnim vrijednostima i idejama

Jeste li si ikada postavili pitanje ‘po čemu sam jedinstven/a?’. Biti autentičan, živjeti vlastitu istinu, je bivanje u kojemu su vaše misli, osjećaji i akcije usklađeni s vašim životnim vrijednostima i idejama. Jasnoća oko vlastitih potreba, vrijednosti, ciljeva, očekivanja, crta ličnosti, reakcija i brojnih drugih faktora, omogućuje nam zadobivanje osjećaja unutarnje moći i kontrole nad stalno promjenjivim, nejasnim, nesigurnim i kompleksnim svijetom koji nas okružuje.

Gdje su nestale igre poput lovice, skrivača, školice…?

Gdje su nestale igre poput lovice, skrivača, školice…?

Kad pomislimo na dijete, jedna od prvih asocijacija koja nam dolazi je riječ igra. Igra je nedjeljiva od djetetovog razvoja, odrastanja i djetinjstva. Igra je istraživačka aktivnost u kojoj dijete ˝otkriva svijet˝ oko sebe, uči, rješava problemske situacije i u konačnici razvija svoje samopouzdanje. Nerijetko se kaže kako je "igra za dijete najvažniji posao!".

Vrijeme promjena: Kako u organizacije vratiti osjećaj sigurnosti?

Vrijeme promjena: Kako u organizacije vratiti osjećaj sigurnosti?

"Panta rhei" - Heraklitova izreka da stalna na tom svijetu samo mijena jest, u današnjici ispunjenoj neizvjesnostima, aktualnija je no ikad. Evolucijski je poznato da su preživljavali samo oni koji su se uspjeli prilagoditi promjenama. Istovremeno, sva živa bića, a tako i čovjek, teže osjećaju sigurnosti. Kako pomiriti ta dva, naizgled, suprotna kraja?

PSIHO

KUTAK

Psiho blog

Psiho intervjui

Psiho istraživanja

Savjetovališta

Skip to content